زندگینامه شهید محمد جواد تندگویان+عکس...

محمد جواد تندگویان در سال 1329 شمسی در تهران به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات متوسطه و ورود به دانشگاه نفت آبادان با درجه مهندسی نفت فارغ التحصیل شد. وی در دوران تحصیل مبارزات خود علیه رژیم پهلوی را ادامه داد و در سال 1352 توسط ساواک دستگیر شد و به 11 ماه حبس محکوم گردید. ایشان پس از پیروزی انقلاب به مدیریت یک کارخانه در رشت رسید. او پس از مدتی به وزارت نفت دعوت شد و به عنوان مدیر مناطق نفت خیز جنوب مشغول به کار گردید. در هنگام بررسى پرونده هاى کارکنان صنعت نفت، شهید تندگویان به کار در وزارت نفت دعوت و به سمت عضو اصلى کمیسیون پاکسازى در آبادان برگزیده شد، چند ماه بعد سرپرست مناطق نفتخیز جنوب شد که با تلاش هاى بى وقفه موفق به بهره بردارى، حفارى و مهار چاه ها شد، به گونه اى که علاوه بر مطبوعات داخلى، مطبوعات خارجى به توانایى او در مهار گاز یکى از چاه هاى مناطق نفتخیز اشاره کردند.
در همین زمان توسط شهید رجایى به سمت وزیر نفت به مجلس پیشنهاد شد که با اکثریت آرا به سمت وزیر نفت منصوب گردید. او دیدگاه وسیع و جامعى در صنعت نفت داشت: هدف از فروش نفت را به دست آوردن ارز مورد نیاز براى خرید کالاهاى سرمایه اى و ایجاد صنایع جدید مى دانست که این امر کشور را به سوى صنعتى شدن سوق مى داد. قصد داشت صنعت نفت را که به صورت تافته اى جدا بافته بود به نهادى مردمى تبدیل کند و با وقوع جنگ تصمیم داشت صنعت نفت را در سراسر کشور پراکنده کند تا از آسیب پذیر بودن آن کاسته شود. به تبدیل نفت خام به فرآورده هاى گران قیمت از جمله پتروشیمى مى اندیشید، اولویت دولتش را به گازرسانى به مردم به ویژه مناطق محروم اختصاص داده بود.
 شهید تندگویان خود را فرزند انقلاب مى دانست و هیچ گاه خود را از مردم جدا نمى دید و براى تقویت روحیه کارکنان شرکت نفت به مناطق جنوب سفر مى کرد. این کار او سبب مى شد که اولاً کارکنان صنعت نفت خود را در شرایط جنگى تنها نبینند، ثانیاً تصمیمات متخذه در کمترین زمان ممکن اجرا شود. در یکى از این بازدیدها، در 12 آبان ماه ۵۹ در حالى که چهل روز بیشتر از وزارتش نگذشته بود، در نزدیکى پالایشگاه آبادان به اسارت نیروهاى بعثى در آمد.
رژیم بعث عراق اسارت وزیر نفت را حربه اى براى تبلیغات پیروزى هاى خود مى دانست ولى به سرعت دریافت که تندگویان کسى نیست که حتى در اسارت تسلیم خواسته هاى ناصوابشان شود و روح بلندش بزرگتر از آن بود که در تسخیر مشتى دون بگنجد، در کنفرانس بالى با یک حرکت بسیار ساده هیات اعزامى ایران تمام حصارهاى رژیم بعث یک باره در هم شکست و عکس شهید تندگویان بر روى صندلى خالى وزارت نفت ایران تمام دوربین هاى دنیا را به خود معطوف کرد و در کمترین زمان ممکن به اقصا نقاط جهان مخابره شد و خبر مظلومیتش را به رخ دون صفتان کشید.
جنگ پایان یافت و مردم ایران آغوش گرم خود را پذیراى احرارشان کردند، ولى در میان سفراى آزادى خبرى از مجاهد بزرگ نبود. آرى، «جواد» به آرزوى جاودانه اش رسیده بود، و روح بلندش به سوى پروردگارش بال گشوده بود.

پیکر این شهید بزرگوار پس از 11 سال اسارت در 29 آذر 1370 ش. به خاک ایران منتقل شد و در کنار نخست وزیرش، در جوار شهدای هفتم تیر در بهشت زهرا آرام گرفت. روحش شاد.

/ 1 نظر / 30 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم[گل] اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم[قلب] سلام علیکم[لبخند] امام سجاد علیه السلام فرمودند: مجالست شايستگان، آدمي را به شايستگی فرا مي خواند و آداب دانشمندان بر خرد مي افزايد و فرمانبرداری از فرمانروايان (عادل) كمال عزت است و بهره گيری از مال (حلال) كمال مروت می باشد.[گل]